ALL CONTRIBUTORS A-Z
...........................

Sonja Abadzieva (Skopje/ *Bulgaria)
Eduardo Abaroa (Mexico City & Los Angeles/ *Mexico)
Tom Ackers (London/ *Hong Kong)
Nancy Adajania (Bombay)
Peggy Ahwesh (New York)
Mark Amerika (Boulder - USA)
Kathleen Anderson (Phillipsport - USA)
Søren Andreasen (Copenhagen)
Marie-Luise Angerer (Cologne/ *Austria)
Igor Antic (Paris/ *Yugoslavia)
Michelle Antoinette (Canberra)
Clover Archer (New York)
Paul Ardenne (St.-Pierre-lès-Elbeuf - France)
Inke Arns (Berlin)
Sara Arrhenius (Stockholm)
Robert Atkins (New York)
Zeigam Azizov (London/ *Azerbaijan)
George Baker (New York)
Ruxandra Balaci (Bucharest)
Perry Bard (New York/ *Canada)
Ricardo Basbaum (Rio de Janeiro)
Geoffrey Batchen (Albuquerque/ *Australia)
Dave Beech (Lymm - UK)
Boris Belay (Paris)
Ramon Tio Bellido (Paris)
Zoe Beloff (New York/ *UK)
Alain Benoit (Montreal)
Kenny Berger (Los Angeles)
Ulrike Bergermann (Paderborn & Hamburg)
Anita di Bianco (Rotterdam/ *USA)
Josh Blackwell (Los Angeles)
Jill Bliss (San Francisco)
Ina Blom (Oslo)
Hannes Böhringer (Berlin)
Maria Rus Bojan (Cluj - Romania)
Mikkel Bolt (Aarhus)
Pauline von Bonsdorff (Helsinki)
Gábor Bora (Stockholm/ *Hungary)
François Boué (New York/ *Germany)
Robert Boyd (New York)
Will Bradley (Glasgow)
Deborah Bright (Boston)
Suzanne Broughel (New York)
Neal Brown (London)
Daniel Buren (Paris)
Miguel Calderón (Mexico City)
Alicia Candiani (Buenos Aires)
Eric del Castillo Bandala (Mexico City)
Jackie Chang (New York/ *Taiwan)
Yungshu Chao (New York/ *Taiwan)
Chris Chapman (Sydney)
Janice Cheddie (London/ *St. Lucia)
Jodi Chime (Singapore)
Lawrence Chin (Singapore)
Yau Ching (Hong Kong)
Sara Ching-Yu Sun (New York/ *Taiwan)
John Clark (Sydney/ *Australia & UK)
Jordan Crandall (London/ *USA)
Critical Art Ensemble (USA)
Tobey Crockett (La Crescenta - USA)
Susan Spencer Crowe (New York)
Joselina Cruz (Manila)
Ann Burke Daly (New York)
Sharon Daniel (Santa Cruz - USA)
Katy Deepwell (London)
Clémentine Deliss (London)
Florine Demosthene (New York/ *Haiti)
Shawna Demsey & Lorri Millan (Winnipeg)
Ana Devic (Zagreb)
Steve Dietz (Minneapolis)
Branislav Dimitrijevic (Belgrade)
Nico Dockx (Antwerp)
Jean Dubois (Montreal)
Alan Dunn (London)
Pamela Echeverría (Mexico City/ *Chile)
Leif Elggren (Stockholm)
Charles Esche (Copenhagen/ *UK)
Barbara Ess (New York)
Tracy Ann Essoglou (New York)
Susanne von Falkenhausen (Berlin)
Filipa Farraia (New York/ *Portugal)
Maria Fernandez (Irvine/ *Nicaragua)
Amy Finkbeiner (New York)
Daniel Firman (St. Priest - France)
Joan Fitzsimmons (Shelton - USA)
Patrick Flores (Manila)
Michelle Forsyth (Canada)
Ng Teck Yong Francis (Singapore)
Rochelle Fry (London)
Brian Frye (New York)
Matthew Fuller (London)
Alex Galloway (New York)
Rainer Ganahl (New York/ *Austria)
Adam Geczy (Melbourne)
Ross Gibson (Australia/ *UK)
Jeremy Gilbert-Rolfe (Los Angeles/ *UK)
Ana Gil-Costa & Sonia Gil-Costa (New York/ *Spain)
Vera Gliem (Cologne)
Ilian Gonzalez (Mexico City/ *Veracruz)
Thyrza Nichols Goodeve (New York)
Saraswati Gramich (Courbevoie - France/ *Sri Lanka)
Charles Green (Melbourne)
M. A. Greenstein (Los Angeles)
Catherine Grout (Paris)
David Grubbs (New York)
Silvia Gruner (Mexico City)
Marina Grzinic (Ljubljana/ *Yugoslavia)
Charles Gute (New York & Milan/ *USA)
Jeronimo Hagerman (Mexico City)
Elina Hartzell (Belfast/ *Finland)
Liselot van der Heijden (New York/ *Netherlands)
Eric Heist (New York)
Betti-Sue Hertz (San Diego)
Jens Hoffmann (Berlin/ *Costa Rica)
Tom Holert (Cologne)
Stewart Home (London)
Homeless Projects (London)
Young-In Hong (Seoul)
Stephen Horne (Lignières-Orgères - France/ *Kenya)
Teri Hoskin (Adelaide)
Ranjit Hoskote (Bombay)
Hanru Hou (Paris/ *China)
Kent Howie (San Francisco/ *Canada)
Jessica Zoe Hutchins (Los Angeles)
Sawn Hwang (Heidelberg/ *Singapore)
Akiko Ichikawa (New York/ *Japan)
Natasa Ilic (Zagreb)
Shirley Irons (New York)
ium (Seoul)
Magdalena Jetelová (Cologne/ *Czechoslovakia)
Claudia Jolles (Zurich/ *Austria)
Amelia Jones (Los Angeles)
Jennie C. Jones (New York)
David Joselit (Williamstown & Los Angeles)
Claudia Joskowicz (New York/ *Bolivia)
Minna Kantonen (London/ *Finland)
Suhasini Kejriwal (Calcutta)
Bom-jun Kim (Seoul)
Mi-kyung Kim (Seoul)
KIT
Susanne Kittlinger (London/ *Germany)
Astrid A. Klein (Cologne)
Yutaka Kobayashi (Berkeley & Okinawa/ *Japan)
András Bálint Kovacs (Budapest)
Janet Kraynak (New York)
Miodrag Krkobabic (Belgrade)
Verena Kuni (Frankfurt a. M.)
Daniel Kurjakovic (Zurich/ *Bosnia)
Marta Kuzma (London)
Antoinette LaFarge (Irvine)
Ray Langenbach / Negotiated Settlements (Kuala Lumpur/ *USA & Singapore)
Eve Andrée Laramée (New York)
Lars Bang Larsen (Copenhagen)
Miguel Leal (Porto)
Pamela M. Lee (Stanford)
Lee Weng Choy (Singapore/ *Malaysia)
Pi Li (Beijing)
Emma Lilly (London)
Paul Lincoln (Singapore)
Detlef B. Linke (Bonn)
Catherine Lord (Los Angeles/ *Dominica)
Hanne Loreck (Berlin)
Margot Lovejoy (New York/ *Canada)
Ann Lovett (New York)
Geert Lovink (Sydney)
John Low (Singapore)
Michael Lüthy (Berlin/ *Switzerland)
Pablo Vargas Lugo (Mexico City)
Jan-Erik Lundström (Umeå - Sweden)
Harm Lux (Zurich/ *Netherlands)
Lenore Malen (New York)
Jacek Malinowski (Warsaw)
Gianfranco Maraniello (Milan)
Tony Martin (New York)
Howard McCalebb (New York)
Scott McQuire (Melbourne)
Shaheen Merali (London/ *Tanzania)
Valerie Merians (Hoboken - USA)
Suzana Milevska (Skopje)
James Mills (Philadelphia)
Susette Min (Los Angeles)
Jamie Mirabella (New York)
Mihnea Mircan (Bucharest)
W. J. T. Mitchell (Chicago)
Brian Leigh Molyneaux (Vermillion - USA)
Juan Luis Moraza (Madrid)
Lisa Moren (New York)
Stéphanie Morissette (Varennes - Canada)
Joanne Morra (London/ *Canada)
Heike Munder (Zurich/ *Germany)
Gunalan Nadarajan (Singapore)
Sina Najafi (New York/ *Iran)
Fumio Nanjo (Tokyo)
Joseph Nechvatal (New York)
Jen Nelson (New York)
Michael Newall (Adelaide)
Matthew Ngui (Singapore & Perth)
Anne Ninivin (London/ *France)
Timothy Nohe (Baltimore)
Michael Oatman (Troy - USA)
Hans Ulrich Obrist (Paris/ *Switzerland)
Odili Donald Odita (Tallahassee/ *Nigeria)
Lorraine O'Grady (New York & Irvine)
Olu Oguibe (New York/ *Nigeria)
Masashi Ogura (Tokyo)
Luis Felipe Ortega (Mexico City)
James Otis (Littleton - USA)
Melentie Pandilovski (Skopje)
Nikos Papastergiadis (Melbourne)
Stefan Parisi (New York)
Douglas Park (New Haw - UK & Nantes - France/ *UK)
Laura Parnes (New York)
Lise Patt (Los Angeles)
Boudewijn Payens (Amsterdam)
Eng Sock Peai (Singapore)
Marsha Pels (New York)
Martí Peran (Barcelona)
Fernando José Pereira (Porto)
Sharmini Pereira (London)
Boris Petkovski (Skopje/ *Yugoslavia)
Gloria Picazo (Barcelona)
Johan Pijnappel (India/ *Netherlands)
Liss Platt (New York)
Eddi Prabandono (Yogyakarta - Indonesia)
Elizabeth Presa (Hampton - Australia)
Jiri Prihoda (Prague)
Milenko Prvacki (Singapore/ *Yugoslavia)
Cay Sophie Rabinowitz (New York)
Stephanie Radok (Erindale - Australia)
Jelica Radovanovic & Devan Andjelkovic (Belgrade)
Andrea Ray (New York)
Claudia Reiche (Hamburg)
Chris Reid (Adelaide)
Rosângela Rennó (Rio de Janeiro)
Pedro Reyes
Bérénice Reynaud (Los Angeles/ *France)
Marian Pastor Roces (Quezon City)
Judith Rodenbeck (New York)
Irit Rogoff (London/ *Israel)
Robbie Rowlands (Northcote - Australia)
Beatrix Ruf (Zurich/ *Germany)
Selina Sharon Rutovitz (New York/ *UK)
Neli Ruzic (Mexico City/ *Croatia)
Wim Salki (Ijsseldijk - Netherlands)
Jayce Salloum (Vancouver)
Keith Sanborn (New York)
Amelia Mira Saul (New York)
Sinisa Savic (London/ *Yugoslavia)
Heidi Schlatter (New York)
Anne-Marie Schleiner (San Jose - USA)
Jeffrey Schulz (New York)
Avraham Schweiger (Tel Aviv & New York/ *Netherlands)
Aaron Scott (New York)
Lizzie Scott (New York)
Peter Scott (New York)
Shuddhabrata Sengupta (New Delhi)
Jamy Sheridan (Baltimore)
Tom Sherman (Toronto/ *USA)
Juin Shieh (Hsin-Chu City - Taiwan)
Suzan Shutan (East Haven - USA & Porto - Portugal/ *USA)
Andrea Sick (Bremen - Germany)
6 (Singapore)
Karina Skvirsky (New York)
Marquard Smith (London)
Spencer Snygg (Allentown - USA)
Valeska Soares (Rio de Janeiro)
Alan Sondheim (New York)
Allan de Souza (Los Angeles/ *Kenya)
Catherine Speck (Adelaide)
Titus Spree (Okinawa/ *Germany)
Rachel Stevens (New York)
Robert Stone (London)
Dorothea Strauss (Freiburg)
János Sugár (Budapest)
Jennifer Suwak (Pocono Mts. - USA)
Joseph Tabbi (Chicago)
Michael Talley (New York)
Jo-ey Tang (Oakland - USA/ *Hong Kong)
Eugene Thacker (Atlanta)
József A. Tillmann (Budapest)
Zoran Todorovic (Belgrade)
Laureana Toledo (Mexico City)
Momoyo Torimitsu (New York/ *Japan)
Rosemarie Trockel (Cologne)
Olesya Turkina & Viktor Mazin (St. Petersburg - Russia)
Simon Tyszko (London)
Iké Udé (New York/ *Nigeria)
Nick Ullo (New York)
Gregory L. Ulmer (Gainesville - USA)
Adela Vaetisi (Bucharest)
Juana Valdes (New York/ *Cuba)
Adriana Varejão (Rio de Janeiro)
Raluca Velisar (Bucharest)
Miguel Ventura (Mexico City/ *USA)
Annu Vertanen (Imatra - Finland)
Suzann Victor (Singapore)
Nebojsa Vilic (Skopje)
Yvonne Volkart (Zurich)
Ute Vorkoeper (Hamburg)
Stevan Vukovic (Belgrade)
Linda Marie Walker (Sydney)
Wendy Walker (Adelaide)
Frazer Ward (Baltimore/ *UK)
McKenzie Wark (New York & Sydney/ *Australia)
James R. Watson (New Orleans)
Michael Waugh (New York)
Cary Wolfe (New York)
Ian Woo (Singapore)
Florian Wüst (Rotterdam/ *Germany)
Chua Sze Ying (Singapore)
Dragana Zarevac Jovanovic (Belgrade)
Thomas Zummer (New York)
...........................